Moduł finansowo-księgowy - HMS/efka

Moduł HMS/efka przeznaczony jest do wspomagania prac jednostek finansowo-księgowych różnej wielkości. Umożliwia prowadzenie komputerowej ewidencji stanów i obrotów, dokonywanie księgowań na odpowiednich kontach, udostępnianie wyników poszczególnych operacji w postaci informacji wyświetlanych na ekranie monitora lub drukowanych na drukarce, w celu ich analizy. Zestawienie sald - system finansowo-księgowyPozwala na zbudowanie planu kont dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika. Możliwość definiowania kont kosztowych w sposób inny niż pozostałych umożliwia uzyskiwanie czytelnych informacji o dowolnym stopniu szczegółowości. Ponadto w planie kont zawartych zostało wiele informacji wykorzystywanych w trakcie działania modułu.

Rejestracja dokumentów odbywa się w dziennikach. Wraz z wprowadzanym dekretem możliwe jest stosowanie obszernego opisu dokonywanej operacji. Moduł pozwala na wprowadzanie kwot w różnych walutach. Dodatkowo użytkownik może spowodować automatyczne powielanie dowolnych z wprowadzanych informacji na następne dokumenty. Moduł dokonuje kontroli wprowadzonych danych w oparciu o plan kont oraz emituje szereg zestawień umożliwiając użytkownikowi analizę tych danych jeszcze przed ich zaksięgowaniem na odpowiednich kontach. Pozwala także automatycznie generować "dodatkowe dokumenty" tworząc dekrety wtórne na podstawie dekretów pierwotnych według algorytmów zdefiniowanych przez użytkownika np. konta zespołu "5" w oparciu o zespół "4", narzuty, odpisy, podział kosztów itp.

Poprzez system podpowiedzi ułatwia budowanie dekretów. Księguje utworzone i bilansujące się dzienniki. Umożliwia rejestrację i księgowanie dokumentów w każdym miesiącu roku, który nie został zamknięty (również na przełomie lat). Użytkownik sam decyduje, czy możliwe będzie dopisywanie dokumentów do dziennika zaksięgowanego.

Dodatkowo moduł może zapisywać dane w rejestrach zakupu i sprzedaży, sporządzać faktury VAT generując odpowiednie dekrety księgowe, dokonywać podziału opłat za media na poszczególne obiekty i jednostki.

Poprzez emisję wielu zestawień umożliwia analizę stanów, obrotów i sald w rożnych przekrojach za dowolny okres roku. Każde zestawienie zawiera informację o dacie i godzinie jego tworzenia, co jest niezwykle istotne w przypadku wielokrotnego wykonywania tej samej funkcji tego samego dnia. Zestawienia dotyczące rozrachunków pozwalają na bieżąco śledzić ich stan oraz uzyskiwać informacje o należnościach przeterminowanych i wysokości automatycznie naliczonych odsetek, a także "wiekowaniu". Informacje z rejestrów zakupu i sprzedaży służą do sporządzania odpowiednich sprawozdań.

Procedury rozliczania kosztów umożliwiają wykonanie przez moduł poszczególnych elementów rozliczeń oraz sporządzenie odpowiednich sprawozdań (F-01, bilans, rachunek zysków i strat).

Salda z poszczególnych kont są automatycznie przenoszone jako bilans otwarcia według reguł określonych przez użytkownika.

Funkcje obsługi kasy pozwalają rejestrować poszczególne operacje wykonywane w kasie (wykorzystując również tworzone w systemie polecenia wypłaty), sporządzać raporty kasowe oraz dzienniki.

Obsługa wyciągów bankowych zawiera funkcje umożliwiające przyjmowanie plików z banku oraz przeglądanie obrotów z poszczególnych wyciągów, a także generowanie plików tekstowych zawierających informacje dla odpowiednich jednostek. Na podstawie danych zawartych w plikach uzyskiwanych z banków: BZ WBK, PKO BP, PEKAO SA, CITIBANK, RAIFFEISEN BANK, BRE BANK, MILLENNIUM, BPH następuje automatyczne dekretowanie oraz tworzenie dzienników.

Moduł umożliwia również tworzenie not księgowych wewnętrznych i zewnętrznych przez jednostki obciążające, akceptację not wewnętrznych przez jednostki obciążane oraz automatyczne tworzenie dzienników zawierających odpowiednie dekrety księgowe.

Prowadzenie rejestrów dokumentów finansowych umożliwia rejestrację dokumentów w dziale finansowym, co przyspiesza ich wprowadzanie, wyszukiwanie, kontrolowanie, a także pozwala uzupełniać je o datę zapłaty.

Ponadto, na podstawie informacji wprowadzanych w rejestrach zakupu i dziennikach tworzy pliki dla systemu sporządzającego przelewy VideoTEL.

W module HMS/efka istnieje możliwość prowadzenia informacji o umowach, nakładach rozłożonych na poszczególne lata trwania umowy, wydatkach, a także kwotach pozostałych do wykorzystania.

Moduł HMS/efka umożliwia również prowadzenie wyceny walut na rachunkach bankowych według metody FIFO z jednoczesnym automatycznym tworzeniem dekretów dot. różnic kursowych.

Współpraca modułu HMS/efka z innymi modułami systemu HMS pozwala wykorzystywać kartotekę pracowników zawartą w module HMS/kadr jak również informacje z modułów HMS/plac i HMS/bfpl (automatyczne tworzenie dzienników zawierających dekrety dotyczące poszczególnych składników oraz potrąceń), HMS/este (automatycznie tworzone dekrety dziennika z kwotami wartości początkowych, umorzeń i amortyzacji) oraz HMS/geem (automatycznie tworzone dekrety dziennika z kwotami przychodów i rozchodów).

Moduł HMS/efka przekazuje również informacje o wpłatach studentów do modułu obsługi dziekanatu HMS/dsys informując jednocześnie o należnych wysokościach oraz terminach wpłat czesnego, wpłatach faktycznie dokonanych oraz ich terminach, a także wysokościach naliczonych odsetek.

Możliwe jest również przyjmowanie jako gotowych dzienników odpowiednio przygotowanych danych z innych systemów.

Wbudowane mechanizmy rejestracji zmian w danych modułu pozwalają ustalić czas dokonania tych zmian. Moduł posiada możliwość blokowania dostępu do strategicznych jego funkcji.

Funkcje techniczne umożliwiają tworzenie kartoteki kontrahentów i dodatkowej kartoteki pracowników nie będących w systemie HMS/kadr, a także słowników opisujących poszczególne konta. Moduł informuje o stanie poszczególnych dzienników (utworzony i nie zaksięgowany, zaksięgowany) oraz miesięcy (otwarty, zakończony, ilość dzienników nie zaksięgowanych, zaksięgowanych).

Procedury administrowania modułem pozwalają uprawnionemu użytkownikowi w pełni elastycznie dostosowywać mechanizmy jego działania do zmieniających się potrzeb. Moduł tworzony był z myślą o użytkowniku nie mającym żadnego doświadczenia w technice komputerowej. Jest przyjazny dla użytkownika oraz w wysokim stopniu odporny na jego błędy. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu systemu pomocy oraz podziałowi funkcji modułu na grupy tematyczne wywoływane z poszczególnych menu. Nazwy funkcji modułu są powiązane merytorycznie z podejmowanym działaniem. Użytkownik dysponuje także systemem pomocy ekranowej (HELP), do którego może zwrócić się o dodatkowe informacje dotyczące danej operacji naciskając klawisz [F2]. Ponadto, w czasie pracy modułu w dolnej części ekranu ukazują się informacje ułatwiające użytkownikowi dalsze działanie (również bez korzystania z instrukcji).